Kültürel Özelliklerimiz Konu Anlatımı 5.Sınıf

Kültürel Özelliklerimiz Konu Anlatımı 5.Sınıf sosyal bilgiler dersinde sorumlu olduğunuz konulardandır. Kültürel Özelliklerimiz Konu Anlatımı soruları daha kolay bir şekilde çözebilmeniz için size yardımcı olacak. Kültürel Özelliklerimiz Konu Anlatımını bu yazımızda anlatıyoruz. Kültürel Özelliklerimiz ile ilgili bilmemiz gereken konu içeriğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Kültür nedir?

Bir toplumun tarih boyunca ürettiği ve kuşaktan kuşağa aktardığı her türlü maddi ve manevi özelliklerin hepsine kültür denir. Binlerce yıllık geçmişe sahip olması ve birçok medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle ülkemizde kültürel özellikler çeşitlilik göstermektedir.

Kültürün Özellikleri
 • Kültür toplumlara özgüdür, bu nedenle her toplumun kültürü bir diğerinden farklıdır.
 • Kültür süreklidir ancak zamanla değişikliklere uğrayabilir.
 • Ülkeden ülkeye kültürel farklılıklar olduğu gibi yöreden yöreye de kültür farklılığı olabilir.
 • Bölgeden bölgeye kültürel farklılığın olmasında coğrafi konum, alınan eğitim, yüzey şekilleri, gelenek ve görenekler, iklim ve bitki örtüsü gibi nedenler etkilidir.

Kültürümüzü Oluşturan Unsurlar

İnsanların bir arada yaşamasını sağlayan temel etkenlerden biri de kültürel unsurlardır. İnançlarımız, ortak değerlerimiz, bayrak ve vatan sevgimiz, bayramlarımız kültürümüzü zenginleştirmekte ve millî birliğimizi gücendirmektedir.

Kültürel unsurlar milletin kaynaşmasını, dayanışmasını, birlik ve beraberlik içinde yaşamasını sağladığı için önemlidir.

Bayramlarımız

Bayramlar, toplumu oluşturan bireylerin ortak duygu ve düşüncelerle hareket etmesini sağlar. Birlik ve beraberliğimiz, sevgi ve saygı duyguları bayramlarda güçlenir.

Milli Bayramlar

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Dini Bayramlar

 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı

Mevsimlik Bayramlar

 • Nevruz (21 Mart)
 • Hıdırellez (6 Mayıs)

Halk Oyunlarımız

Halk oyunları insanların sosyalleşmesine, kendilerini toplum içinde ifade etmesine, millî birlik ve beraberliklerinin kuvvetlenmesine önemli katkılar sağlar.

Halk Oyunu Adı Bölgesi
Zeybek Ege
Horon Karadeniz
Halay Doğu ve Güneydoğu Anadolu
Hora ve Karşılama Trakya
Bar (Atabarı) Doğu Anadolu
Misket, Kaşık İç Anadolu

Yemeklerimiz

Kültürel unsurlarımızdan biri de yemeklerimizdir. Aile üyeleri yer sofrası etrafında toplanır. Yemek çeşitleri birer tabağa konur ve tek bir tabaktan yenir.

Günümüzde bu uygulama azalmaktadır. Aile üyeleri bir masa etrafında toplanmakta ve herkes kendine ait tabaktaki yemeği yemektedir.

Karadeniz Bölgesi’nde balık ürünlerini içeren yemekler bolca yapılır. Doğu Anadolu’da hayvancılık yapıldığı için et yemekleri yapılır. Zeytinciliğin yaygın olduğu Ege Bölgesi’nde zeytinyağlı yemekler yapılır. İç Anadolu’da tahıl ürünlerine yiyecekler yapılır.

Yöresel Lezzetlerimiz Yöreleri
Mantı Kayseri
Leblebi Çorum
Tantuni Mersin
Kaymak Afyon
İncir Aydın
İskender Döner, İnegöl köfte Bursa
Cağ Kebabı Erzurum
Kebap Adana
Baklava Gaziantep
Kayısı Malatya
Hoşmerim Balıkesir

El sanatlarımız

El işi göz nuru tarihimizin ve kültürümüzün parçası olan geleneksel el sanatlarımız kültürümüzde önemli bir yere sahiptir

Nevşehir Çömlekçilik
Afyon Mermercilik
Gaziantep Bakırcılık
Adıyaman Kilimcilik
Siirt Battaniyecilik
İsparta Halıcılık
Kayseri Halıcılık
Kütahya Çinicilik,Porselen

Düğünlerimiz

Düğünler, geçmişten günümüze yüzyıllar boyunca süregelen geleneklerimizin yaşatıldığı önemli değerlerımızdendır. Düğünler ülkemizin her yerinde büyük coşku ve mutlulukla yapılır.

Türkülerimiz

Türkü, Türk’e ait olan anlamına gelen kültürel unsurlarımızdan birtanesidir. Türkülerimiz mutluluklarını, hüzünlerini bir arada yaşayan milletimizin ortak sesidir.

Yorum yapın