Güneş, Dünya ve Ay Konu Anlatımı 5.Sınıf

Güneş, Dünya ve Ay Konu Anlatımı 5.Sınıf, fen bilimleri dersinde sorumlu olduğunuz bir konu olduğundan bu konu anlatımını çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Güneş, Dünya ve Ay Konu Anlatımı soruları daha kolay bir şekilde çözebilmeniz için size yardımcı olacak. Güneş, Dünya ve Ay Konu Anlatımını bu yazımızda anlatıyoruz. Güneş, Dünya ve Ay ile ilgili bilmemiz gereken konu içeriğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Dünya, Güneş ve Ay’ın Hareketleri

Dünya, kendi ekseni etrafında dönerken, aynı zamanda da Güneş etrafında dolanır. Dünya’nın Kuzey kutbu üst kısımda kalacak şekilde, Güneş, Dünya ve Ay’a üstten bakarsak; Dünya’nın kendi etrafındaki dönme ve Güneş etrafındaki dolanma hareketlerinin yönü saat yönünün tersi yöndedir. Benzer şekilde Güneş’i incelediğimizde, Güneş, kendi ekseni etrafında ve saat yönünün tersi yönde döner.

Ay da, Dünya ve Güneş gibi hareket hâlindedir. Ay, üç farklı hareket yapar. Ay, kendi ekseni etrafında dönme hareketi, Dünya etrafında dolanma ve Dünya ile birlikte Güneş etrafında dolanma hareketi yapar. Dünya ve Güneş’e baktığımız gibi Ay’ı da incelersek Ay’ın dönme ve dolanma hareketlerinin yönü de, saat yönünün tersinedir.

Neden Ay’ın Hep Aynı Yüzünü Görürüz?

Ay’ın kendi çevresinde bir tam tur dönmesi ile Dünya’nın etrafında bir tam tur dolanması aynı sürede; 27 gün 8 saatte tamamlanır. Bundan dolayı Dünya’dan bakıldığında Ay’ın hep aynı yüzü görülür.

Yorum yapın